One hundred twenty-five student-athletes from Barton Community College have been awarded All-Academic honors announced by the National Junior College Athletic Association (NJCAA).
Completing the 2020-21 school year with the continuing challenges of the COVID-19 pandemic, Barton's student-athletes were among 8,272 across the NJCAA earning a spot on one of three All-Academic teams.
"Despite obstacles and adjustments, NJCAA student-athletes rose above challenges to display widespread academic success this year," said Dr. Christopher Parker, NJCAA President & CEO. "It is incredible to see these individuals competing again and accomplishing rich athletic and academic success concurrently, we commend their efforts."
Thirty-six Cougars joined 2,336 nation-wide recipients in receiving 1st Team perfect 4.0 GPA achievement.
Barton had thirty-seven total on the second team of 3.80-3.99 GPA earners with an additional fifty-two on the third squad of having a 3.60-3.79 GPA.
The Barton volleyball team captured its second consecutive academic team crown under Head Coach Alan Segal, leading the nation with a combined 3.93 GPA as all fourteen roster members earned All-Academic honors including nine with perfect 4.0 classroom performances.
In addition to volleyball's nine 1st team selections, Tyler Gunelson's softball squad had five land on the first team while Brent Biggs' baseball team and Ousmane Camara's women's soccer team each had four members on the first team.
Biggs' baseball program led all Barton squads with twenty total academic awards behind a 3.37 cumulative GPA in placing 22nd nationally overall.
Softball and volleyball each attained fourteen total awards with women's soccer garnering thirteen.
Coming off their program fifth national tournament appearance, Jordan Rideout's men's soccer team had twelve members receive academic honors in compiling a nation's fourth best 3.51 GPA.
List of Barton's NJCAA All-Academic Student-Athletes
First Team (4.0 GPA):
Baseball: Cade Kohlmeier, David Stuart, Jackson Hartley, Shawn Marquis
Basketball (Men): Jarin Koehler
Basketball (Women): Cora Anderson
Bowling (Men): Tracey Hill
Bowling (Women): Faith Whited *Repeat 1st Team Award winner
Esports: Jared McFadden
Golf (Men): Tom Gehring
Golf (Women): Mia Trousdale
Indoor Track and Field (Men): Xaiver Madden
Outdoor Track and Field (Men): Xaiver Madden
Soccer (Men): Cedric Morales *Repeat 1st Team Award Winner, Hidetaka Nakao
Soccer (Women): Dahien Castillo, Annika Gerdau, Bruna Pereira, Kadin Stinson
Softball: Brooke McCollough, Emma Morris, Jaycee Patton, Bailie Stanley, Halie Stoneking
Swimming (Men): Kenneth Ruiz
Tennis (Women): Annunciata De-Souza, Angelina Gnezdilova
Volleyball: Madison Armstrong *Repeat 1st Team Award Winner, Jaden Bowden, Jadyn Brown, Addison Crites, Isabella Guedes, Kristen Jankowski, Joelle LaForce, Hanna Miller, Victoria O'Keefe
Wrestling: Drew Burgoon *Repeat 1st Team Award Winner
Second Team (3.80-3.99):
Baseball: Hayden Baumwart, Jean-Luc Bussieres, Grant Thompson
Basketball (Women): Tiffany Dortland, Brennan Kirchhoff, Rebecca Leveque
Bowling (Men): Creyton Nisly
Bowling (Women): Alexandria Newell
Golf (Men): Antoine Martinot
Indoor Track and Field (Women): Ayesha Nelson
Outdoor Track and Field (Women): Ayesha Nelson
Soccer (Men): Israel Franco, Thomas Mikkelson, Yuki Nishigaki, Jesus Sanchez, Manaka Sato, Ricardo Sepulveda, Elijah Williams
Soccer (Women): Mercy Azanapo, Fatima Leme, Gisselle Melendez-Valles, Daniela Paez, Sara Rodrigues
Softball: Kayla Beers, Makayla Chavez, Teegan Krol, Ashlee Lucero, Kaylee Unrun
Swimming (Men): Braden Augustine
Tennis (Men): Samrakshyak Bajracharya
Tennis (Women): Natsuki Nishimura, Haley Vinroe
Volleyball: Alyssa Herter, Carol Melo, Tasiah Nunnery, Mylena Testoni
Wrestling: Dillon Dunn, Stephen Duffy
Third Team (3.60-3.79):
Baseball: Beau Baumgartner, Hayden Bontrager, Graham Brunner, Ben Cordova, Austin Gerety, William Hann, Hunter Hesseltine, Garrett Hissong, Jake Kuntzendorf, Carson Pracht, Wade Reynolds, Connor Scott, Brenton Thiels
Basketball (Men): Evans Kipruto
Basketball (Women): Queen Ulabo
Bowling (Men): Alec Elskamp
Cross Country (Women): Tara Elmer, Dayjsha Fanning
Esports: Davon Morris, Sophie Oss, Landon Robl
Golf (Men): Carlos Conceicao, Pontus Nordstrom, Peeranat Suporn, Gavin Tuttle
Golf (Women): Drue Davis, Haleigh Spray
Indoor Track and Field (Men): Rece Buckmaster, Karon Dean, Almighty Williamson
Indoor Track and Field (Women): Annia Ashley, Tara Elmer, Dayjsha Fanning
Outdoor Track and Field (Men): Rece Buckmaster, Karon Dean, Almighty Williamson
Outdoor Track and Field (Women): Annia Ashley, Taneka Ballard, Tara Elmer, Dayjsha Fanning
Soccer (Men): Chase Clausing, Carlos Franco, Shizu Yohena
Soccer (Women): Maria Gutierrez, Seulgi Lee, Francesca Martella, Aida Saenz
Softball: Saige Evans, Adreanna Lance, Kennedee Lara, Amelia Mills
Swimming (Men): Isaiah Auld, Clayton Brown, Nicolas Ioannides, Silas Steinert, Mykael White
Swimming (Women): Sophia Ortiz
Tennis (Men): Barnabas Kalaba
Tennis (Women): Alexandra Abyasova
Volleyball: Maria Santos